Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej - O dentystach

Endodonta Gliwice

infekcja dolnych dróg oddechowych zapalenie mózgu

Zęby są szczególnie ważnym elementem naszego układu trawienia - pozwalają na odgryzanie kęsów, oraz rozdrabnianiu pokarmu co sprawia, że możemy łatwiej go przełykać i trawić. Dzięki zębom możemy także swobodnie mówić

Nie trać zębów - o stomatologii zachowawczej - O dentystach Endodonta Gliwice
, oraz uśmiechać się - pełnią one więc także funkcję estetyczną. W końcu chyba każdy z nas marzy o pięknie wyglądających, mlecznobiałych zębach i pragnie by służyły one jak najdłużej. Dlatego też musimy szczególnie dbać o stan naszego uzębienia poprzez regularne mycie zębów, nitkowanie, unikanie jedzenia słodyczy, oraz wizyty kontrolne u stomatologa. Dbanie o odpowiedni stan naszych zębów jest ważny także dlatego gdyż niezadbane i nieleczone zęby przyczyniają się do rozwoju bakterii w jamie ustnej, co z kolei prowadzi do o wiele poważniejszych powikłań, takich jak np. infekcja dolnych dróg oddechowych, zapalenie mózgu lun nerek. Wszystkie te schorzenia mogą brać się z nieleczonej próchnicy, ponieważ bakterie wytwarzające się w jej wyniku mogą swobodnie przedostawać się z jamy ustnej do innych narządów naszego ciała. Dlatego też tak ważne jest nie tylko regularne dbanie o zęby, lecz także odwiedzać co jakiś czas gabinet dentystyczny. Dentysta dogłębnie skontroluję stan naszego uzębienia, oraz doradzi nam w jaki sposób odpowiednio dbać o nasze żeby; wykona także różnego rodzaju zabiegi usprawniające ich stan - uzupełnienie braków w uzębieniu, usunięcie próchniczny lub wadliwego zęba. Warto więc zadbać o stan naszych zębów i jamy ustnej, gdyż ich zaniedbanie może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń i powikłań.


Czy dbamy o swoje zęby

Niektóre osoby bardzo starannie podchodzą do higieny jamy ustnej. Wolą rzadko odwiedzać stomatologa, dlatego regularnie myją i nitkują zęby. Chodzenie do dobrego dentysty jest kosztowne, dlatego chcemy tego uniknąć.

Warto mieć jednak dobry gabinet dentystyczny, do którego będziemy chodzić na przeglądy, a jeśli nas zęby zaczną boleć to będziemy mogli zawsze podejść do naszego dentysty, aby określił jakiego wymagamy leczenia. To bardzo ważne, aby mieć piękny uśmiech. Niektóre osoby zdają sobie sprawę z tego, że uśmiech jest naszą wizytówką. Powinniśmy myć nasze zęby po każdym posiłku, a wtedy długo pozostaną zdrowe, a my będziemy cieszyć się białym uśmiechem. Dobry dentysta podpowie nam co ile czasu musimy ściągać kamień nazębny, pod którym mogą gromadzić się bakterie. Jeśli chcemy tego uniknąć to musimy regularnie chodzić do dentysty, wtedy nie będzie konieczne kosztowne i długotrwałe leczenie kanałowe czy inne rodzaje leczenia. Wybór dobrego dentysty to gwarancja zadowolenia oraz zdrowie jamy ustnej.


Dentysta

Każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się lekarz stomatolog i zapewne nie raz był u niego na wizycie. Dentysta odgrywa znaczną rolę w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej oraz zębów, a także pomaga nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.

Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.

Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.


Kiedy trzeba iść do stomatologa

Nie ulega wątpliwości, że często niestety zapominamy o konieczności wykonywania regularnych przeglądów dentystycznych. Być może zapominamy o tym, że konieczne są one 2 razy w roku. Jeśli zęby nas nie bolą, to nie wybieramy się do stomatologa zbyt często. Jeśli jednak zaczyna się pojawiać ból to konieczne może być odwiedzenie gabinetu dentystycznego.

Czasami zastanawiamy się w poczekalni, co nas czeka i być może obawiamy się bólu, jednak dobry dentysta ma sprzęt. który pozwoli mu pracować tak, aby nic nas nie bolało w trakcie leczenia. Dobry gabinet dentystyczny to trafiony wybór. Ważne jest to, aby był on niedaleko naszego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, abyśmy nie pomijali wizyt i byli punktualni. Jeżeli będziemy musieli dojechać zbyt daleko do dentysty to może to nas skutecznie zniechęcać do wizyt. Warto jednak zadbać o swój uśmiech, ponieważ jest naszą wizytówką. Niektóre osoby decydują się również na prostowanie zębów specjalnym aparatem. Wtedy konieczna jest wizyta u ortodonty.


Zdrowie jamy ustnej jest tematem który

Zdrowie jamy ustnej jest tematem, który niestety często zaniedbujemy. Wydaje nam się, że dentysta jest osobą, do której powinniśmy się udać dopiero wtedy, gdy już coś boli. Tymczasem, tak naprawdę bardzo ważne są wizyty profilaktyczne, które powinniśmy odbywać co najmniej raz w roku. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, zobaczy, czy nie ma żadnych ubytków, oceni także, czy któryś z naszych zębów nadają się do ewentualnego leczenia. Bardzo ważne jest też to, by przynajmniej raz w roku dokonać profilaktycznego ściągnięcia kamienia nazębnego, co jest stosunkowo proste, szybkie i niezbyt drogie. Nie należy tego mylić z wybielaniem zębów, który jest oddzielną usługą, natomiast samo ściągnięcie osadu i kamienia da nam tyle, że na płytce nazębnej nie będą się zbierały bakterie. Takie bakterie potrafią zatruć cały organizm i doprowadzić do stanów zapalnych, dlatego lepiej jest ten proces przeprowadzać regularnie. Jeżeli więc dawno tego nie robiliśmy, trzeba koniecznie odwiedzić w najbliższej przyszłości gabinet dentystyczny.


Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.