Szokujące 8 Metod Aby Leczyć zęby - O dentystach

Klinika stomatologiczna Zabrze

Kieruj się przede wszystkim opiniami innych

Czy wiesz, jak należy oceniać gabinet dentystyczny i po czym poznać, że jest on tym miejscem, w którym powinieneś poddać się leczeniu swoich zębów? Pacjenci, którzy bez żadnego strachu dbają o uzębienie, mieli

Szokujące 8 Metod Aby Leczyć zęby - O dentystach Klinika stomatologiczna Zabrze
to szczęście, że trafili na dobrych specjalistów. Ty też jednak możesz do nich dołączyć i to niezależnie od tego, jakie są twoje obecne doświadczenia z dentystami. Kieruj się przede wszystkim opiniami innych ludzi i wybieraj lekarzy "z polecenia". Zwykle to oni okazują się najlepsi.

Z pomocą tej metody, polegającej na szukaniu, sprawdzeniu i weryfikowaniu opinii innych pacjentów, będziesz w stanie bardzo szybko znaleźć dla siebie dobry gabinet dentystyczny. Od razu skoncentruj się jednak na tych placówkach, które działają w twoim mieście. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, możesz jeszcze bardziej sprecyzować swój zakres poszukiwań i sprawdzić tylko te gabinety, które występują niedaleko twojego domu bądź miejsca zamieszkania. Jeżeli twój stomatolog będzie blisko ciebie, łatwiej będzie ci się do niego wybrać. Jest to o dziwo bardzo ważne, bo wtedy zminimalizujesz ryzyko, że w ostatniej chwili - chociażby z powodu lęku - odwołasz wizytę.


Jak zminimalizować lęk przed dentystą?

Lęk przed dentystą potrafi być nieraz tak silny, iż sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie nawet przekroczyć progu placówki stomatologicznej. Gabinet dentystyczny staje się dla niej miejscem męki i katuszy, którym niestety musi się poddać, jeśli chce cieszyć się estetycznymi i zdrowymi ząbkami. Na szczęście istnieją praktyczne i sprawdzone techniki, dzięki którym takie lęki można zminimalizować i osłabić. Są to metody przeznaczone do zastosowania "tu i teraz". Można z nich skorzystać w momencie, gdy siedzi się już w gabinecie i czeka na to, aż dentysta wyciągnie swoje narzędzia.

Po pierwsze - wizualizacje. Ale koniecznie te przyjemne, które pozwolą odciągnąć myśli od tematyki związanej z przyrządami dentystycznymi, borowaniem i zębami. Warto wykształcić sobie w głowie wyraźny obraz jakiejś przyjemnej sytuacji, do której można będzie uciec w momencie, gdy lęk stanie się porażająco silny. Dobrze zadziała też praca z oddechem, która ogólnie uspokaja cały organizm. Warto także pracować ze swoimi ogólnymi przekonaniami. Trzeba po prostu uświadomić sobie, że stomatolog nie jest wcale nikim przerażającym.


Co zatem w takim przypadku robić?

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).


Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.