tomatologii osobę do troski o własne zęby. Pierwszą z nich jest to, że leczenie stomatologiczne bardzo często jest bolesne i niesłychanie nieprzyjemne dla pacjenta. W związku z tym dbając o zęby usuwamy ryzyko, że będziemy musieli przechodzić na przykład przez leczenie kanałowe. Kolejną przyczyną, dla której warto troszczyć się o zęby są względy ekonomiczne. Jeśli wybieramy się na prywatną wizytę u dentysty musimy liczyć się z naprawdę dużymi kosztami, ponieważ takie usługi należą do dość drogich.
Pomimo tego, że publiczne gabinety stomatologiczne są ogólnodostępne, wielu pacjentów woli udać się do prywatnego dentysty. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że na wizytę w publicznym ośrodku stomatologicznym nieraz trzeba bardzo długo czekać. W sytuacji, gdy sprawa jest pilna a ząb należy natychmiast wyleczyć taka wizyta jest nieodpowiednia. Dlatego też wielu pacjentów udaje się do prywatnego dentysty. Wielu z nich wybiera także prywatne gabinety stomatologiczne również z tego względu, że świadczone tam usługi są często dla klientów o wiele bardziej satysfakcjonujące a dentysta tam pracujący przykłada większą uwagę do każdego przypadku z osobna niż w publicznym zakładzie dentystycznym.
Regularność wykonywania zabiegów profilaktycznych
Profilaktyka uważana jest przez wszystkich lekarzy za najlepszy sposób zapobiegania występowania różnych chorób. Podobnie jest w przypadku osób posiadających problemy z zębami lub chcących zapobiec wystąpieniu schorzeń zębowych. Mogą one więc korzystać z przeglądów dentystycznych, wybielania zębów i podstawowego borowania. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w praktycznie wszystkich gabinetach stomatologicznych niezależnie od ich wielkości. Różnica pomiędzy takimi gabinetami związana jest jedynie z poziomem dostępności poszczególnych produktów dentystycznych. Mogą być one wykorzystywane na każdym etapie przeprowadzania zabiegów na zębach, które powinny być odbywane jak najczęściej w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania.
Specjalistyczne usuwanie zębów wykonywane przez chirurgów zębowych najczęściej pozostaje bezbolesne. Dzięki temu można go przeprowadzać bez żadnych problemów u osób w każdym wieku. Zwłaszcza dzieci bardzo cieszą się wówczas, gdy mogą korzystać z bezbolesnego zabiegu usuwania zębów. Oczywiście usuwanie jednego zęba przeprowadzane jest bardzo szybko podczas jednej wizyty i nie jest połączone z żadnymi dodatkowymi komplikacjami, natomiast ekstrakcja większej ilości zębów musi być przeprowadzana pod większą kontrolą, a niekiedy nawet w poważniejszym znieczuleniu. Tylko wówczas będzie można pomóc pacjentowi w powrocie do normalnego życia i sprawić, że nie odczuje on żadnych dolegliwości związanych z usunięciem tak dużej ilości zębów.
Wypełnienia zakładane w czasie leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe zębów bardzo często wykonywane jest u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych osób znacznie częściej rozwija się głęboka próchnica niż u dzieci. Na pierwszym etapie leczenia kanałowego musi zostać wykonany przegląd dentystyczny razem z ewentualnymi zdjęciami rtg, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej ocenić stan zepsutego zęba. Następnie wykonywane jest borowanie zęba, które ma służyć jego oczyszczeniu oraz stopniowemu przedostawaniu się do korzenia zębowego, a stamtąd do całego kanału. Po jego otwarciu będzie można zastosować środek leczniczy, który zatruje korzeń nerwowy i będzie oddziaływał na zęba przez tydzień. Po upływie tego czasu dentysta przeprowadzi kolejne borowanie i założy wypełnienie stałe.
Ekstrakcje zębów wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów wyrwanie zęba może stać się konieczne wówczas, gdy został on zaatakowany przez głęboką próchnicę. Poza tym u części pacjentów zęby wyrywane są po różnych wypadkach, w efekcie których również jeden z zębów uległ złamaniu lub zruszeniu. Najczęściej możliwe jest przeprowadzenie u osoby dorosłej szybkiej ekstrakcji zęba pod znieczuleniem lub bez znieczulenia. Taka procedura trwa zwykle jedynie kilka minut. Jednak czasami istnieje potrzeba przeprowadzenia ekstrakcji zęba przez chirurga, który przy użyciu dodatkowych narzędzi będzie mógł w pełni usunąć z dziąsła korzeń zębowy lub pozostałości po samym zębie.