ca jest chorobą, która może mieć bardzo poważne skutki dla naszego uzębienia. Każdy z nas może być na nią mniej lub bardziej narażony. Czasami jest tak, że próchnica może być u kogoś bardziej powszechna, bo na słabe uzębienie i jest na to podatny. Specjaliści wskazują jednak, że głównym powodem próchnicy jest brak higieny jamy ustnej. Mówiąc inaczej – po prostu brak regularnego mycia zębów. Wystarczy dwa-trzy razy dziennie myć zęby i ryzyko próchnicy zawsze spada. Jeżeli myjemy zęby po każdym posiłku, to także jest znacznie większe prawdopodobieństwo że próchnicy się nie nabawimy. Trzeba również wybierać odpowiednie pasty do zębów – najlepiej po konsultacji ze swoim stomatologiem.
Codzienna higiena zębów oznacza kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze – trzeba myć te zęby bardzo dokładnie i wnikliwie. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz – dokładne i uważne mycie zębów. Po drugie – owe mycie zębów musi być kilka razy dziennie, regularnie, bez zbędnego zwlekania. Wielu stomatologów sugeruje na przykład mycie zębów po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości to w trakcie dnia chociażby płukanie tych zębów specjalnymi płynami do płukania, które ograniczają w dużej mierze ryzyko zachorowania na przeróżne choroby. Jest to bardzo istotna kwestia, która nie dla każdego jest do końca jasna. W końcu – trzeba dobrać dobrą pastę do zębów do swojego uzębienia najlepiej po rozmowie ze stomatologiem.
Najważniejsze cechy stomatologa
Pierwszą cechą jaką musi posiadać dobry stomatolog jest cierpliwość. Druga cecha to wytrwałość – tyczy się to zarówno praktyki zawodowej, jak i etapu trudnych studiów zawodowych połączonych z wieloma egzaminami praktycznymi. Trzecia cecha – to uczciwość. Pacjent nie ma możliwości weryfikacji działania lekarza, a zabiegi są najczęściej podejmowane na bieżąco, na zywo. Czwarta cecha – żyłka do biznesu. Jeśli stomatolog rzeczywiście chce zarabiać duże pieniądze, to musi założyć swój własny gabinet stomatologiczny. Wreszcie piąta cecha – chęć zdobywania wiedzy i nauki. Stomatologia zmienia się z roku na rok i dobry stomatolog będzie miał świadomość tych zmian, a wszelkie nowinki technologiczne będzie stosował w leczeniu jego pacjentów.
Dobry stomatolog musi posiadać szereg bardzo istotnych cech, które powodują, że może on realizować swój zawód. Cecha numer jeden to pasja. Stomatologia dla dobrego dentysty jest po prostu pasją, która sprawia, że ma on możliwość realizowania swoich celów i poszerzania wiedzy w tematyce, która przecież stomatologa interesuje. Druga cecha to wytrwałość – w dążeniu do celu, w poszerzania swojej wiedzy. Ostatnia rzecz wiąże się także z trudnymi studiami, które zawsze są skomplikowane i niełatwe do zdania poszczególnych egzaminów. Cecha ostatnia, trzecia, ale być może najważniejsza – to łatwość kontaktu z drugim człowiekiem. Do dentysty przychodzą różni ludzie. Czasami są to przerażone dzieci, ale bywają też dorośli, którzy na myśl o wizycie u stomatologa dostają tak zwanej gęsiej skórki. Stomatolog musi to rozumieć, być wyrozumiały i cierpliwy!
Przeprowadzanie zabiegu stomatologicznego
Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.
Kiedy mamy zęby czujemy się pewni siebie i chętnie się uśmiechamy. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem i zęby trzeba usunąć ratunkiem może być protetyka zębów, dzięki której na miejsce dawnych zębów będziemy mieli sztuczne. Bez względu na to, czy zęby musiały zostać usunięte z powodu zaawansowanej próchnicy, nowotworów, czy też z powodu urazów mechanicznych, możemy udać się do stomatologa protetyka, który po wykonaniu specjalnego odlewu lub odcisku wykona nam odpowiednią protezę. Do wyboru będziemy jednak mieli albo zęby stałe, albo zęby ruchome. Każde z nich ma swoje wady i zalety i to, które z nich wybierzemy, zależy głównie od zasobności naszego portfela oraz od preferencji. Do wyboru wśród zębów sztucznych stałych mamy licówki, korony oraz mosty, natomiast z ruchomych to protezy częściowe lub pełne. Zarówno protezy stałe jak i ruchome są wykonane z różnych materiałów, jak na przykład mogą to być protezy porcelanowe, akrylowe czy też cyrkonowe. Bez względu jednak na to, jaką protezę będziemy mieli, na pewno na nowo będziemy mogli się uśmiechać.