Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - O dentystach

Dentysta Ruda Śląska

Są dwa główne rodzaje aparatów -

Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - O dentystach Dentysta Ruda Śląska
szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.

Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.

Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.


Dlaczego boimy się dentysty?

Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.


Dlatego warto chodzić na częste wizyty

Niektóre strachy, które są w człowieku, istnieją irracjonalnie. Jednym z tych strachów jest strach przed dentystą. Dentysta, stomatolog czy nawet gabinet dentystyczny, wszystkie te słowa powodują paraliżujące uczucie strachu i przerażenia, nie tylko u najmłodszych. Skąd on się bierze ? Źródła takiego strachu są różne. Jednym z nich jest trauma z dzieciństwa. Gdy rodzice zabierali nas do dentysty, nigdy nie była to miła wizyta. Nawet jeśli stomatolog był uroczym człowiekiem, widok wiertła w naszych ustach i oślepiające światło, wywołuje w człowieku traumę na długie lata. Innym rozwiązaniem zagadki strachu przed dentystą, jest oczywisty i naturalny strach przed bólem. Idąc do dentysty, uosabiamy go sobie własnie w uczuciem bólu, który wywołuje w nach strach i dyskomfort. Powiedzmy sobie szczerze, niewielka ilość osób, idzie do dentysty, gdy wszystko jest dobrze. Zazwyczaj udajemy się tam, gdy ból jest silny lub nie do zniesienia. To pokazuje że nie boimy się dentysty jako człowieka, tylko jego działania, konsekwencji zaniedbania naszych zębów. Dlatego warto chodzić na częste wizyty kontrolne, co prawdopodobnie zmniejszy lub zniweluje nasz strach.